Choroba Hashimoto a dieta bezglutenowa

Choroba Hashimoto a dieta bezglutenowa

Opublikowany

Kiedy pacjent cierpiący na chorobę Hashimoto trafia do dietetyka zazwyczaj słyszy: wyeliminować z diety alergeny, gluten, białka i wszystko co jest szkodliwe. Czy to dobry kierunek i czy faktycznie w tym przypadku istnieje zasadność tak wielkiej rewolucji w sposobie odżywania?

Choroba Hashimoto, to przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, które doprowadza do niedoczynności tego gruczołu. Na to schorzenie cierpi około 2% populacji, ale niektóre doniesienia mówią nawet o 14 -17%.

- Zdecydowanie częściej występuje u kobiet. Choroba przebiega bez stanów zapalnych, ale towarzyszy jej wzrost swoistych przeciwciał, atakujących zdrowe komórki tarczycy, tyreoperoksydazę oraz tyreoglobulinę - mówi prof. Małgorzata Szelachowska, specjalistka endokrynologii, współpracująca z Centrum Medycznym Medicover w Białymstoku. - Z nieznanej przyczyny układ odpornościowy pacjenta zaczyna traktować niektóre własne tkanki jak ciała obce i rozpoczyna produkcję przeciwciał, próbując je zniszczyć.

Należy podkreślić, że w początkowym okresie choroby produkcja hormonów tarczycy nie musi być zaburzona. Natomiast z czasem wystąpią obrzęki wokół oczu, sucha, łuszcząca się skóra, nadmierne wypadanie  włosów, łamliwość paznokci, wzrost masy ciała czy uczucie zimna. Leczenie niedoczynności tarczycy zawsze polega na podawaniu odpowiednio dobranej dawki substytucyjnej hormonu L-tyroksyny.

Do chorób autoimmunizacyjnych, oprócz choroby Hashimoto, należą również: cukrzyca typu 1,  pierwotna niedoczynność kory nadnerczy (choroba Addisona), wcześniejsze wypadnięcie funkcji jajnika czy choroba trzewna (celiakia). Ta ostatnia najczęściej występuje w parze z chorobą Hashimoto.

- W chwili obecnej brak jest podstaw naukowych do włączenia jakiegokolwiek leczenia dietetycznego w chorobie Hashimoto. Ostatnio bardzo modna stała się dieta bezglutenowa. Owszem, chorzy z grupy ryzyka powinni być systematycznie badani w kierunku celiakii, ale dieta bezglutenowa może być włączona dopiero po przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki – mówi specjalistka z Medicover Białystok i dodaje, że samodzielne wprowadzenie diety bezglutenowej przez pacjentów może prowadzić do rozwoju niedoborów substancji odżywczych np.: błonnika, kwasu foliowego, żelaza, wapnia czy magnezu.

Nie można niestety zapobiec cukrzycy typu 1 „profilaktycznie”,  przyjmując insulinę czy hydrokortyzon w celu uniknięcia choroby Addisona. Tak więc, stosowanie rygorystycznej diety bezglutenowej w chorobie Hashimoto jest uzasadnione jedynie przy współistnieniu celiakii potwierdzonej badaniami diagnostycznymi.

- Jedynym zaleceniem dietetycznym u osoby z niedoczynnością tarczycy leczonej preparatem L-tyroksyny, jest konieczność przyjmowania tabletki z rana na czczo, popijając niewielka ilością wody (nie może to być sok ani kawa). Posiłek można spożyć po 30 minutach – podsumowuje prof. Małgorzata Szelachowska.Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Hashimoto.pdf

pdf | 48,7 KB

Pobierz
hashimoto.txt

txt | 3,03 KB

Pobierz
Hashimoto.doc

doc | 3,03 KB

Pobierz
Hashimoto.jpg

grafika | 175 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Czas się zaszczepić przeciw grypie

temu

Jest poważną chorobą, której w żadnym wypadku nie można lekceważyć. W Polsce najwięcej zachorowań notuje się od wczesnej jesieni do późnej wiosny. Mowa oczywiście o grypie. A w tym sezonie pacjenci zyskają możliwość skuteczniejszej ochrony, ponieważ na rynku pojawiły się nowe szczepionki.
Upały – zagrożenie odwodnienia organizmu

temu

Tegoroczne lato daje nam wiele powodów do satysfakcji, a upalna i słoneczna pogoda będzie towarzyszyć niemal do ostatnich dni wakacji. Jednak w tym czasie powinniśmy przede wszystkim zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Odwodnienie to groźny stan, który zbagatelizowany, może stanowić poważne zagrożenie życia. Jest to bardzo niebezpieczne zwłaszcza w przypadku osób starszych i małych dzieci.
Zapalenie opon mózgowych. Co trzeba o nim wiedzieć?

temu

Na wirusowe zapalenie opon mózgowych zapada w Polsce co roku od kilkuset do nawet tysiąca osób. Raz na kilka lat występują przy tym epidemie i wtedy liczba ta rośnie nawet do kilkunastu tysięcy. Przypadków bakteryjnych zapaleń opon jest w Polsce rocznie również około tysiąca.
Lato z kleszczami

temu

Tereny północno-wschodniej Polski należą do regionów zwiększonego występowania kleszczy. Powodem tego jest duża ilość lasów, terenów podmokłych sprzyjających występowaniu zwierząt – żywicieli kleszczy.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.