Ciąża a niedoczynność tarczycy

Medicover

Ciąża a niedoczynność tarczycy

Opublikowany

Niedoczynność tarczycy zdiagnozowana u kobiet w ciąży może stanowić poważne zagrożenie zarówno dla matki jak i dziecka. Dlatego tak ważna jest profilaktyczna diagnostyka. Rozpoznanie tego schorzenia przed zajściem w ciążę, zapobiegnie wielu komplikacjom, na które narażona jest kobieta przez dziewięć miesięcy.

Niedoczynność tarczycy wiąże się ze zmniejszoną szansą na zajście w ciążę. Jej subkliniczna, czyli utajona forma, bez charakterystycznych objawów, diagnozowana jest u około 20% kobiet leczonych z powodu niepłodności. Dotyka też 2-5% kobiet, które są już  w ciąży.

Eksperci podkreślają, że w pierwszych tygodniach ciąży powinno się oznaczyć poziom dwóch wskaźników: tyreotropiny (TSH) – hormonu przysadki mózgowej, który pobudza syntezę hormonów tarczycy oraz przeciwciał anty-tyreoperoksydazowych (anty-TPO), które świadczą o procesie autoimmunologicznym wobec gruczołu tarczowego.

- U kobiet  planujących ciążę, szczególnie tych, które w przeszłości poroniły, rodziły przed terminem lub doszło do zgonu wewnątrzmacicznego w zaawansowanej ciąży, należy wykonać oznaczenie stężenia TSH. Im jest ono wyższe, tym mniejsza szansa zajścia w ciążę. W Polsce nie ma jednak obligatoryjnych badań przesiewowych TSH ciężarnych – mówi profesor Małgorzata Szelachowska, specjalistka endokrynologii, współpracująca z Centrum Medycznym Medicover w Białymstoku i dodaje, że bardzo ważna jest prawidłowa interpretacja wyników badania stężenia TSH.

Wartości referencyjne górnej granicy normy wynoszą według różnych laboratoriów od 4 do 5 mIU/ml. Natomiast według obecnie obowiązujących zaleceń towarzystw ginekologicznych i endokrynologicznych, w I i II trymestrze ciąży nie powinny być wyższe niż 2,5 mIU/ml, natomiast w III trymestrze powinny oscylować poniżej 3 mIU/ml.

- Należy pamiętać, że tarczyca płodu zaczyna produkcję własnych hormonów od 12 tygodnia ciąży. Do tego czasu „korzysta” z hormonów wydzielanych przez tarczycę matki. A hormony tarczycy są niezbędne do podtrzymania ciąży i prawidłowego rozwoju dziecka.
Jest to szczególnie ważne przy kształtowaniu się mózgu, układu kostnego i obwodowego układu nerwowego. Układ nerwowy zaczyna rozwijać się już w pierwszych tygodniach ciąży.  Dlatego nawet „względny” niedobór hormonów tarczycy, a przez to „względny” wzrost TSH nawet w granicach stężeń przyjętych za normę, może być  „fizjologiczną antykoncepcją”. Dlatego, kobieta planująca ciążę powinna mieć stężenie TSH poniżej 2,5 mIU/ml, a jak wynika z mojego doświadczenia – często poniżej 1,5 mIU/ml. – mówi specjalistka z Medicover Białystok.


Najczęściej samo włączenie hormonów tarczycy zwiększa szansę na zajście w ciążę, a kiedy już dojdzie do zapłodnienia, kobietom zaleca się dodatkowo przyjmowanie preparatu jodu.

Podsumowując: wychwycenie podwyższonego stężenia TSH na początku ciąży daje szansę na skuteczne leczenie, prawidłowy rozwój ciąży i dziecka. Trzeba pamiętać, że to tarczyca odpowiada za właściwy rozwój płodu, a zburzenia jej czynności mogą być przyczyną przedwczesnych porodów, poronień i upośledzenia umysłowego dziecka.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

pregnant-244662_1280.jpg

grafika | 345 KB

Pobierz
Medicover Ciąża.doc

doc | 136 KB

Pobierz
Medicover Ciąża.pdf

pdf | 208 KB

Pobierz
MedicoverCiąża.txt

txt | 3,23 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Lato z kleszczami

temu

Tereny północno-wschodniej Polski należą do regionów zwiększonego występowania kleszczy. Powodem tego jest duża ilość lasów, terenów podmokłych sprzyjających występowaniu zwierząt – żywicieli kleszczy.
Choroba Hashimoto a dieta bezglutenowa

temu

Kiedy pacjent cierpiący na chorobę Hashimoto trafia do dietetyka zazwyczaj słyszy: wyeliminować z diety alergeny, gluten, białka i wszystko co jest szkodliwe. Czy to dobry kierunek i czy faktycznie w tym przypadku istnieje zasadność tak wielkiej rewolucji w sposobie odżywania?
Pomóż spełnić marzenie Huberta. Trwa zbiórka na portalu Pomagam.pl

temu

50 tysięcy złotych – tylko tyle i aż tyle potrzeba, aby pomóc niezwykłej rodzinie, w której wychowuje się 11-letni Hubert, podopieczny Białostockiego Hospicjum dla Dzieci. By mógł chorować w lepszych warunkach musi mieć swój własny, nawet niewielki pokój. W tym momencie jego rodzice i dwaj bracia mieszkają w niespełna 40-metrowym, dwupokojowym mieszkaniu i nie mają pieniędzy, by móc zamienić je na większe. Fundacja „Pomóż Im” uruchomiła zbiórkę na portalu Pomagam.pl i do tej pory udało się zebrać ponad 5600 zł.
Krynka kolejny raz aktywnie włącza się w Święto Studentów

temu

Juwenalia, czyli najważniejsze święto wszystkich studentów, zbliżają się wielkimi krokami. 23 maja podczas tradycyjnej parady żaków, młodzi ludzie przejmą klucze do miasta i będą nim rządzić przez trzy kolejne dni! Jak zapewniają organizatorzy nie zabraknie dobrej muzyki, a motywem przewodnim tegorocznej imprezy jest Dziki Wschód. Doroczne Juwenalia tradycyjnie już wesprze Krynka – podlaski producent wód i napojów. 

Święto ludzi czytających

Mało który celebryta przyciąga do Opery i Filharmonii Podlaskiej takie tłumy jak Międzynarodowe Targi Książki, organizowane przez Fundację „Sąsiedzi”. Tegoroczna, siódma już edycja imprezy trwać będzie od 20 do 22 kwietnia.