Pierwsze dziecko w Olsztynie urodzone dzięki metodzie in vitro

Pierwsze dziecko w Olsztynie urodzone dzięki metodzie in vitro

Opublikowany

Choć przyszedł na świat odrobinę za wcześnie, bo w 37 tygodniu ciąży, to jest już w domu, otoczony bezgraniczną miłością swoich rodziców. Marcel jest pierwszym dzieckiem urodzonym w Olsztynie dzięki procedurze in vitro, wykonanej w Centrum Ginekologii, Endokrynologii i Medycyny Rozrodu  „Artemida”.

Chłopczyk urodził się 5 kwietnia w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Malarkiewicz w Olsztynie. Waży 2900 kg, mierzy 53 cm.

- Jesteśmy najszczęśliwszymi rodzicami na świecie. Dzięki metodzie zapłodnienia pozaustrojowego otrzymaliśmy od losu cenny dar, własne dziecko – mówi wzruszona pani Kasia, mama chłopca.

Małżeństwo pochodzące z Mławy starało się o dziecko, wykorzystując wszystkie inne metody leczenia bezpłodności. In vitro okazało się ich ostatnią deską ratunku. Po kilku standardowych dniach spędzonych w szpitalu Marcel i jego rodzice są już w domu. Chłopiec jest całkowicie zdrowy, prawidłowo przybiera na wadze i ... śpi niemal przez cały czas.

- Trochę się przestraszyłam, bo za wcześnie odeszły mi wody, ale na szczęście wszystko skończyło się dobrze. Miałam wykonane cesarskie cięcie i chwilę później usłyszałam pierwszy, cudowny płacz...Nasz syn jest bardzo spokojny. Karmię go piersią. Dzięki lekarzom i innym pracownikom Artemidy mogę przeżywać najszczęśliwsze chwile w moim życiu i bardzo im za to dziękuję  – mówi pani Kasia.

Rodzice Marcela to para, która jako pierwsza poddała się procedurze IVF przeprowadzonej całkowicie w Centrum Artemida w Olsztynie sierpniu 2017 roku.

- Czekamy na kolejne narodziny. Prawdopodobnie rozwiązanie nastąpi w ciągu dwóch tygodni. Wówczas powitamy na świecie kolejne dziecko, które zostało poczęte w tym samym czasie co Marcel. Jednak jemu bardziej spieszyło się na świat. Gratuluję rodzicom wytrwałości i cieszę się razem z nimi – mówi dr n. med. Jan Domitrz, specjalista położnictwa i ginekologii, właściciel Centrum Ginekologii, Endokrynologii i Medycyny Rozrodu „Artemida”.

W naszym kraju pierwszego udanego zabiegu in vitro dokonał zespół pod kierownictwem prof. Mariana Szamatowicza w Klinice Ginekologii Akademii Medycznej w Białymstoku. Pierwsze polskie dziecko „z probówki” przyszło na świat w listopadzie 1987 roku. To Magdalena Kołodziej, która przez lata pozostawała anonimowa. Objawiła się niespodziewanie podczas konferencji naukowej z okazji 25-lecia in vitro w Polsce w 2012 roku. Agnieszka Ziółkowska jest z kolei najstarszą Polką urodzoną dzięki metodzie zapłodnienia pozaustrojowego. Urodziła się również w 1987 roku, tylko w maju.
Według szacunkowych danych, rocznie dzięki in vitro rodzi się w Polsce 5 tysięcy dzieci.  

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Olsztyn.Pierwsze dziecko z in vitro.txt

txt | 2,79 KB

Pobierz
Olsztyn.Pierwsze dziecko z in vitro.pdf

pdf | 180 KB

Pobierz
Olsztyn.Pierwsze dziecko z in vitro.doc

doc | 97,5 KB

Pobierz
Marcel.jpg

grafika | 2,33 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Zrób sobie prezent na Dzień Matki i po porodzie wróć do formy

temu

Poporodowa fizjoterapia to dziedzina medycyny, która w Polsce jest wciąż niedostatecznie rozwinięta, choć na świecie pojawiło się już wiele wartościowych badań i publikacji naukowych na jej temat. Zajmuje się ona dolegliwościami i powikłaniami wynikającymi ze zmian, jakie zachodzą w organizmie kobiety podczas ciąży, porodu i połogu. Wiele mam nie wie, że odpowiednio dobrane zabiegi i ćwiczenia mogą całkowicie wyeliminować takie problemy jak: nietrzymanie moczu, bóle kręgosłupa czy zmniejszone doznania seksualne. Co ciekawe można im zapobiec bez ingerencji leków czy zabiegów chirurgicznych.
Masz problemy z laktacją? Pomogą specjaliści z Artemidy

temu

Narodziny dziecka to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń w życiu kobiety. Jednak opieka i pielęgnacja, szczególnie nad pierwszym maleństwem, bywa dla młodych mam stresująca, zwłaszcza wtedy gdy pojawiają się problemy z laktacją.
In vitro krok po kroku

temu

Kiedy okazało się, że Joanna ma niedrożne jajowody i nie ma szans na naturalną ciążę, nie poddała się. Razem z mężem postanowili poszukać innego sposobu na to, by stać się rodzicami. Radzili się specjalistów i próbowali wielu metod. Bezskutecznie. Zostało ostatnie rozwiązanie – in vitro.
Artemida szuka potencjalnych dawców

temu

Marzenia o dziecku legły w gruzach, gdy dowiedzieli się, że on jest bezpłodny. Wówczas ona zaproponowała: „Skorzystajmy z banku nasienia”. Tak się stało. Dziś są rodzicami uroczej, niebieskookiej dziewczynki i zamierzają starać się o drugie dziecko. W ten sam sposób.

Sercowy wieczorek w Mrs. Sporty w Zamościu

Klub Mrs. Sporty z Zamościu organizuje w najbliższą środę prozdrowotny wieczorek. Wyjątkowo - bo to klub sportowy wyłącznie dla kobiet - tym razem na spotkanie zaprasza nie tylko przedstawicielki płci pięknej. Podczas spotkania zostanie poruszony temat chorób układu krążenia. To problem, który dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn.