Pierwsze dziecko w Olsztynie urodzone dzięki metodzie in vitro

Pierwsze dziecko w Olsztynie urodzone dzięki metodzie in vitro

Opublikowany

Choć przyszedł na świat odrobinę za wcześnie, bo w 37 tygodniu ciąży, to jest już w domu, otoczony bezgraniczną miłością swoich rodziców. Marcel jest pierwszym dzieckiem urodzonym w Olsztynie dzięki procedurze in vitro, wykonanej w Centrum Ginekologii, Endokrynologii i Medycyny Rozrodu  „Artemida”.

Chłopczyk urodził się 5 kwietnia w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Malarkiewicz w Olsztynie. Waży 2900 kg, mierzy 53 cm.

- Jesteśmy najszczęśliwszymi rodzicami na świecie. Dzięki metodzie zapłodnienia pozaustrojowego otrzymaliśmy od losu cenny dar, własne dziecko – mówi wzruszona pani Kasia, mama chłopca.

Małżeństwo pochodzące z Mławy starało się o dziecko, wykorzystując wszystkie inne metody leczenia bezpłodności. In vitro okazało się ich ostatnią deską ratunku. Po kilku standardowych dniach spędzonych w szpitalu Marcel i jego rodzice są już w domu. Chłopiec jest całkowicie zdrowy, prawidłowo przybiera na wadze i ... śpi niemal przez cały czas.

- Trochę się przestraszyłam, bo za wcześnie odeszły mi wody, ale na szczęście wszystko skończyło się dobrze. Miałam wykonane cesarskie cięcie i chwilę później usłyszałam pierwszy, cudowny płacz...Nasz syn jest bardzo spokojny. Karmię go piersią. Dzięki lekarzom i innym pracownikom Artemidy mogę przeżywać najszczęśliwsze chwile w moim życiu i bardzo im za to dziękuję  – mówi pani Kasia.

Rodzice Marcela to para, która jako pierwsza poddała się procedurze IVF przeprowadzonej całkowicie w Centrum Artemida w Olsztynie sierpniu 2017 roku.

- Czekamy na kolejne narodziny. Prawdopodobnie rozwiązanie nastąpi w ciągu dwóch tygodni. Wówczas powitamy na świecie kolejne dziecko, które zostało poczęte w tym samym czasie co Marcel. Jednak jemu bardziej spieszyło się na świat. Gratuluję rodzicom wytrwałości i cieszę się razem z nimi – mówi dr n. med. Jan Domitrz, specjalista położnictwa i ginekologii, właściciel Centrum Ginekologii, Endokrynologii i Medycyny Rozrodu „Artemida”.

W naszym kraju pierwszego udanego zabiegu in vitro dokonał zespół pod kierownictwem prof. Mariana Szamatowicza w Klinice Ginekologii Akademii Medycznej w Białymstoku. Pierwsze polskie dziecko „z probówki” przyszło na świat w listopadzie 1987 roku. To Magdalena Kołodziej, która przez lata pozostawała anonimowa. Objawiła się niespodziewanie podczas konferencji naukowej z okazji 25-lecia in vitro w Polsce w 2012 roku. Agnieszka Ziółkowska jest z kolei najstarszą Polką urodzoną dzięki metodzie zapłodnienia pozaustrojowego. Urodziła się również w 1987 roku, tylko w maju.
Według szacunkowych danych, rocznie dzięki in vitro rodzi się w Polsce 5 tysięcy dzieci.  

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Olsztyn.Pierwsze dziecko z in vitro.txt

txt | 2,79 KB

Pobierz
Olsztyn.Pierwsze dziecko z in vitro.pdf

pdf | 180 KB

Pobierz
Olsztyn.Pierwsze dziecko z in vitro.doc

doc | 97,5 KB

Pobierz
Marcel.jpg

grafika | 2,33 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Zbadaj swoje plemniki. Artemida oferuje bezpłatne badanie nasienia

temu

Wraz z żoną lub partnerką staracie się o dziecko? Bezskutecznie? Twoja druga połowa nie cierpi na żadne kobiece dolegliwości? Czas najwyższy się przebadać. Klinika leczenia niepłodności Artemida proponuje panom z Białegostoku i Olsztyna udział w bezpłatnych badaniach nasiania.
Biopsja jąder – na czym polega i kiedy się ją stosuje?

temu

Jak zdiagnozować przyczynę męskiej niepłodności kiedy nie ma plemników w ejakulacie ? Należy zbadać czy w jądrze zachowana jest produkcja plemników. Najskuteczniejszą metodą jest wykonanie małego zabiegu chirurgicznego, jakim jest biopsja. To badanie pozwala także na wyizolowanie plemników, które z powodzeniem można wykorzystać do zapłodnienia in vitro.
Niepłodność męska nie boli i w XXI wieku to wciąż temat tabu...

temu

- Kobieto! Ja jestem facetem i nie mogę być bezpłodny. Przebadaj się sama! – takie słowa nieraz słyszał w zaciszu swojego gabinetu dr n. med. Jan Domitrz, specjalista położnictwa, ginekologii i endokrynologii z Centrum Medycznego Artemida. Z jego doświadczeń wynika, że choć mamy XXI wiek, to wielu mężczyzn do tematu niepłodności podchodzi z wstydem, dystansem, a zdecydowana większość nie dopuszcza do siebie myśli, że to oni odpowiadają za brak potomstwa w związku.
„TATA- najważniejsze słowo dla mężczyzny”

temu

Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji NASZ BOCIAN kolejny rok z rzędu organizuje kampanię pod hasłem „TATA- najważniejsze słowo dla mężczyzny”. Akcja została zainicjowana w 2010 roku i celowo jest organizowana w czerwcu, ponieważ w tym miesiącu obchodzony jest Dzień Ojca.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.