Grillowanie według teorii pięciu przemian

Grillowanie według teorii pięciu przemian

Opublikowany

Lato rozkręca się na dobre i niemal w każdym zakątku Polski wszechobecny jest zapach grillowanych potraw. Od kliku lat to właśnie grill jest narodowym symbolem urlopu i wypoczynku. Mało kto odmawia sobie w tym czasie rumianej kiełbaski, przypieczonej karkówki czy drobiowych szaszłyków ...  Oczywiście we wszystkim potrzebny jest umiar, jednak po sutym barbecue warto pomyśleć o skutecznym oczyszczeniu organizmu.

- W każdej dziedzinie życia potrzebny jest umiar. Grillowane specjały raz na jakiś czas na pewno nikomu nie zaszkodzą. Jednak jeżeli chcemy, by nasze wakacyjne talerze były zdrowsze, zamiast wieprzowiny wybierzmy drób i warzywa – radzi Danuta Bączek, coach zdrowia i żywienia, która prowadzi  Zdrowy Zakątek - Podlaskie Centrum Medycyny Naturalnej i dodaje, że niezależnie od tego na jakie potrawy się zdecydujemy, co jakiś czas warto poddać swój organizm detoksykacji.

Ten proces poprawia samopoczucie, dodaje sił i energii, a przede wszystkim sprawia, że będziemy rzadziej chorować.

Podczas wakacji mało kto oprze się grillowym frykasom, a letnie, ciepłe wieczory to idealny czas na spotkanie ze znajomymi.

- W praktyce wygląda to tak, że tracimy kontrolę nad tym, co jemy i co powinniśmy wyeliminować. Dlatego w tym okresie dobrze jest dostosować się do teorii 5 przemian żywienia. Według niej do lata przynależą takie organy jak: serce i jelito cienkie oraz układ krążenia – dodaje Danuta Bączek.

Nasze serce zawiaduje naczyniami krwionośnymi, odpowiada za osobisty wdzięk i promienną twarz i nieprzypadkowo jest nazywane „cesarzem narządów”. Stan serca odzwierciedla się w wyrazie twarzy i oczu, a zaburzenia sprawiają, że źle sypiamy lub nie sypiamy w ogóle.

Jelito cienkie ma mniejsze znaczenie jeżeli chodzi o powstawanie chorób wynikających z błędnego odżywiania. Choroby te maja swój początek w zaburzeniach całego przewodu pokarmowego i w praktyce dietetycznej rozpatrywane są razem z zakłóceniami śledziony.

- Z punku widzenia medycyny konwencjonalnej, jelito cienkie pełni pewną specyficzną funkcję, która pozwala na wytłumaczenie przyczyn powracających kłopotów z pęcherzem, nie mających podłoża bakteryjnego – tłumaczy Danuta Bączek. - Jednym z zadań jelita cienkiego jest ochrona serca przed nadmiernym gorącem, które płynie z pęcherza moczowego. To wywołuje pieczenie i ból przed oddawaniem moczu i może stać się przyczyną powstania stanu zapalnego. Terapia żywieniowa polega w tym wypadku na ochłodzenie serca przy pomocy chłodnych pokarmów i wyeliminowaniu z diety kawy. Wskazane są produkty o kwaśnym smaku: takie jak owoce, warzywa zielone, kiełki, pomidory.

Medycyna naturalna opierająca się na teorii pięciu przemian zaleca spożywanie mięs w niewielkiej ilości , ale jeżeli już, to niech to będzie kurczak, indyk, kaczka – na pewno nie wieprzowina czy wołowina.  

Jednak nawet „najzdrowszy” grill zanieczyści nasze jelita. Aby wyeliminować tłuszcze z organizmu i oczyścić jelita po grillowaniu czy wręcz przejedzeniu, warto sięgnąć po suplement jakim jest Chitosan.
 
- Ludziom, którzy nas odwiedzają polecam znany i sprawdzony preparat. Chitosan – to środek oczyszczający, który działa na wszystkie narządy naszego organizmu. Jest to substancja powstająca na bazie pancerzy czerwonych krabów – mówi Danuta Bączek.

Co ciekawe, skutecznie pomaga odkwasić organizm, dzięki czemu nasze krążenie czy praca nerek nie zostają zakłócone. Dalej uniemożliwia organizmowi pobieranie wapnia z kości i tym samym zapobiega osteoporozie, podnosi odporność na wiele chorób cywilizacyjnych, obniża poziom cholesterolu, zapobiega nadciśnieniu i usuwa tłuszcz z organizmu.

- Tak więc po sutym grillu, ale nie tylko, można z powodzeniem zastosować ten naturalny specyfik, który pozwala na odkwaszenie organizmy, za które prawie zawsze odpowiada niewłaściwa dieta – podsumowuje Danuta Bączek, prowadząca  Zdrowy Zakątek - Podlaskie Centrum Medycyny Naturalnej.  

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Sezon grillowy. Zdrowy Zakątek1.jpg

grafika | 294 KB

Pobierz
Sezon grillowy. Zdrowy Zakątek.jpg

grafika | 276 KB

Pobierz
Sezon grillowy. Zdrowy Zakątek.txt

txt | 4,07 KB

Pobierz
Sezon grillowy.Zdrowy Zakątek.doc

doc | 112 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
„Metamorfozy” z Hajnówce

temu

Popularne „Metamorfozy”, organizowane przez klub Mrs. Sporty, po raz pierwszy w Hajnówce! Wybrana do projektu pani przez dwa miesiące będzie miała szansę nie tylko zmienić swój wygląd, ale też dietę i codzienne nawyki, a w rezultacie życie.
Lodowy sezon dobiega końca. Był bardzo udany

temu

Pogoda tego lata dopisała, więc od pierwszych dni maja do ostatnich września LodyBonano sprzedawały się jak świeże bułeczki. Efekt? 15 milionów wydanych lodowych przysmaków oraz wiele nowości w menu. Tak w wielkim skrócie można podsumować bardzo udane lato w największej polskiej sieci lodziarni franczyzowych. 
NYCharm – nowa kolekcja Maral Trendy jest już dostępna

temu

Rytmiczny puls miasta, bijący nieustannie przez całą dobę. Wyznaczający trendy. Nadający ton. Rytm Nowego Yorku - metropolii, w której "niemożliwe" nie istnieje. Puls, który nigdy nie zanika. Czasem gwałtownie i dynamicznie przyspiesza, by na moment zwolnić, chwytając ulotne chwile zasłużonego relaksu. To miasto, które nigdy nie zasypia i zawsze wyzwala emocje. Pozostawia przy tym swobodę wyboru: można je pokochać lub znienawidzić, ale nie można pozostać obojętnym.
W sobotę urodziny Mrs. Sporty

temu

Mrs. Sporty w Białymstoku świętuje pierwsze urodziny. Klubowiczki wiedzą, że ten rok to nie tylko sukcesy, ale też pot i wysiłek. Ale te, które wytrwały, nie mają wątpliwości, że było warto. Teraz więc czas na bal. Urodzinowa impreza odbędzie się w sobotę 13 października.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.